Stavebnictví – příležitosti na ruském trhu v předpokládaném odlivu tureckých firem.

Odchod tureckých stavebních společností z ruského trhu vytváří zajímavé obchodní příležitosti. Některé firmy mohou na ruských sankcích vůči Turecku efektivně profitovat a zaujmout pozice, které turecké stavební firmy na ruském […]

Odchod tureckých stavebních společností z ruského trhu vytváří zajímavé obchodní příležitosti. Některé firmy mohou na ruských sankcích vůči Turecku efektivně profitovat a zaujmout pozice, které turecké stavební firmy na ruském trhu mají. Jedná se o poměrně velké možnosti.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Moskevské stavebnictví. Triuph pallace.

V Rusku působí turecké společnosti v podstatě na celém jejím území a to od Moskvy, Moskevské oblasti, Petrohradu, Tatarstánu, přes Sverdlovskou a Vladimirskou oblast až například po severský Jamaloněnecký autonomní okruh, jehož část se rozkládá daleko za polárním kruhem.

Mezi nejznámější turecké stavební společností patří Enka, Renaissance Construction, Ant Yapı a Mebe Group.

Mezi příklady realizace staveb tureckými developery patří například komplex „Moskva-City“, na kterém se, mezi jinými, podílelo několik tureckých společností.

Společnost Ant Yapi byla developerem stavby 62 patrovového mrakodrapu „Věž Federace“ (v komplexu Moskva-City), ale i několik dalších obchodních a obytných komplexů. Například „Aerobus, nebo „Barviccha hills. Zároveň byla tato společnost hlavním dodavatelem stavby obchodního centra „Elektro“ v Petrohradě a obytného komplexu „Park Rublevo“ v Moskevské oblasti.

Obytný komplex "Vorobjevy gory"

Moskevské stavebnictví. Obytný komplex „Vorobjevy gory“

Jiná turecká společnost, Renaissance Construction, byla v Moskva-City hlavním dodavatelem již zmiňovaného mrakodrapu „Věž Federace“ (celková plocha 357 tis. m²).

Dále tato společnost postavila 48 patrový mrakodrap „Evoluce“. Renaissance Construction rovněž postavila obchodní centrum „Aviapark“ (330 tis. m²), Obchodní centrum „Slavjanka“ (136 tis. m²), Obchodní centrum „Kolumbus“  (220 tis. m²) a obchodní centrum „Poležaevskoj“ (130 tis. m²).

Společnost GRM Group postavila tzv. „Tricolor“ a společnost ESTA Construction staví „Krasnodar stadion“.

Z tureckých stavebníků na ruském trhu nejdéle působí spoelčnost Enka, která se již v roce 1988 podílela na tzv. „Petrovské passáži“ a v 1993 po bojích renovovala moskevský „Bílý dům“. Kromě toho tato společnost v Rusku stavěla i hypermarkety IKEA a závody Toyota a General Motors v Petrohradě. Na podzim společnost otevřela multifunkční komplex „Kuncevo-plaza“ (245 tis. m²).

Pohled z vyhlídkové plochy ve výšce 200 metrů.

Moskva.

Náměstek primátora Moskvy v této době poznamenal, že společnost bude stavět ještě dva podobné komplexy a celkově do stavebních projektů v Moskvě vloží 500 mil. USD. Vedení společnosti Enka v této době plánovalo zvýšit počet metrů ve svých stavbách v Rusku na 2 miliony m².

Celkové hodnocení podílu tureckých společností v Rusku je však složité, neboť turecké firmy působí rovněž prostřednictvím různých poboček a off shore společností.

Pokud se však situace bude rozvíjet stejným směrem jako v současné době, pak je jisté, že na ruském stavebním trhu se uvolňuje obrovské množství příležitostí pro rozvoj v tomto sektoru a vyprázdněné pozice tureckých společností budou poměrně rychle zaplněny.
Foto: Ilja Pelymskij.

About Petr Kvíčala

No Comments

Start the ball rolling by posting a comment on this article!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*