Potraviny, kterých se ruské sankce na dovoz netýkají.

Rusko zakázalo dovoz masa, mléka, ryb, ovoce a zeleniny ze zemí, které na něj uvalují sankce. Nicméně ne všechny produkty se na ruský trh nedostanou. Při pohledu na kódy zbožové […]

Rusko zakázalo dovoz masa, mléka, ryb, ovoce a zeleniny ze zemí, které na něj uvalují sankce. Nicméně ne všechny produkty se na ruský trh nedostanou. Při pohledu na kódy zbožové nomenklatury Ruské federace vidíme, že některé potraviny se na ruský trh stejně dostanou. Které produkty to tedy například jsou. Je to například prosciutto, šproty, nebo také džemy.

Prosciutto a Jamón

Podle celní klasifikace není prosciutto považováno za klobásu a tak je jeho dovoz stále dovolen. U jamónu je situace komplikovanější, nicméně i zde je v některých případech možné zařídit jeho dovoz do Ruska, aby nebyl v kategorii, na kterou se vztahují sankce.

Paštiky

Na paštiky by se omezení dovozu vztahovat také neměla. Je princip, který lze při dovozu paštik do RF uplatnit a tyto produkty na tomto trhu realizovat.

 

 

 

 

 

 

 

 

Šproty a sardinky

Na rozdíl od čerstvých a mražených ryb se na jejich konzervy sankce nevztahují. A tak bude v Rusku dále možné koupit šproty, sardinky nebo ančovičky.

 

Olivový olej a konzervované olivy

Jako i jiné konzervy, ani olivy v tomto nebudou omezeny. A ani na olivový olej se sankce nevztahují.

 

 

Krevety (v určitých případech)

I když se krevety do sankcí dostaly, jsou  případy, kdy se na ně nevztahují a tak si na nich v Rusku i dále budou pochutnávat. Je totiž stále dovolen dovoz nezmražených krevet ve slaném nálevu, tedy s příměsí slané a kořeněné směsi, které jsou hermeticky zabaleny.

 

 

Vývary (masové bujóny)

Na hotové polévky se, stejně jako na jejich obsah včetně masa, nevztahuje zákaz na dovoz masa a klobás.

 

 

Džemy

I když byl zakázán dovoz ovoce, džemy bude stále možné do Ruska vyvážet.

 

 

 

 

Čokoláda

I když bylo zakázáno mléko a mléčné výrobky, na čokoládu se tento zákaz nevztahuje, neboť ta se ve zbožové nomenklatuře řadí pod kategorií „kakao a produkty z něj“.

 

 

 

 

 

 

 

Nepražené arašídy a slunečnicová semínka

I když se jich od nás, stejně jako šprotů, krevet, oliv, nebo prosciutta do Ruska zřejmě příliš nevyváží, i jejich dovoz nespadá pod ruské sankce.

V případě Vašeho zájmu, mohu i ve spolupráci s ruskou právnickou skupinou Customs & Corporate Lawyers, kterou v České republice zastupuji a jejími odborníky z Коллегии адвокатов „ТАМОЖЕННЫЙ АДВОКАТ“ (právnická asociace „Celní advokát“), analyzovat, zdali a jak je možné které Vaše produkty do Ruské federace dodávat a jakým způsobem je případně možné situaci řešit.

Závěrem jen mohu zmínit obecnou pravdu týkající se celé situace. Zavádění jakýchkoliv sankcí a to libovolnou stranou, vždy vyvolává reakci protistrany a ve výsledku nikomu nepřináší nic pozitivního. Proto v tomto směru budu doufat, že naši vrcholoví politikové budou uvažovat zejména o tom, jak pomoci pozitivním výsledkům, jak napravit nyní poškozené vztahy a jak dále rozvíjet spolupráci. Žádná jiná rozumná cesta není.

Úvodní foto: anne arnooud/flickr

About Petr Kvíčala