Rusko na druhém místě ratingu finanční stability mezi G20

Financial Times publikovaly hodnocení, podle kterého Rusko obsadilo druhé místo a to za Saúdskou Arábií. Třetí příčku získala Čína. Je celá řada kritérií, která mají vliv na tyto výsledky. Podle Andreje […]

Financial Times publikovaly hodnocení, podle kterého Rusko obsadilo druhé místo a to za Saúdskou Arábií. Třetí příčku získala Čína.

Je celá řada kritérií, která mají vliv na tyto výsledky. Podle Andreje Nečajeva, prezidenta banky Ruská finanční korporace, se zde odráží nízké dluhové zatížení, nízká nezaměstnanost (přibližně 5 %), velmi významné zlaté a devizové rezervy. Dále poukazuje na celou řadu makroekonomických údajů, ze kterých vyzdvihuje míru hospodářského růstu.

Státní dluh Ruské federace,% HDP

Poměrně nedávno Brusel prohlásil, že EU je opět v recesi. Pro porovnání, v Rusku je v tomto roce zatím stálý ekonomický růst 4 %.

Jednou z položek, které rating Financial Times bral v úvahu jsou státní rezervy. Jaká je zde tedy situace. Čína pokrývá svůj dluh přibližně čtyřikrát (pokud započítáme úvěry obcí a regionálních částí, pak celková suma rezerv impozantně převyšuje 90 % HDP) , Saudská Arábie pětkrát a Ruská velikost rezerv přibližně odpovídá rozměr státního dluhu.

Podívejme se ale také na strukturu „přítoku“ do ruské státní kasy. Vidíme zde, že příjem ze surovin (ropy a plyn) vyrostl čtyřicetkrát, „ostatní příjmové položky“ vyrostly sedmkrát. Tento poměr bývá u někdy označován za slabinu. Nicméně, zajímavé je srovnání přírůstku v roce 1999 s rokem 2011. „Ostatní příjmové položky“ z roku 2011 jsou šestkrát vyšší, než veškeré příjmy Ruské federace z roku 1999.

Zdroje ruského federálního rozpočtu v roce 1999 a v roce 2011. Černě ropa a plyn, modře ostatní příjmy.

Foto: pohled na Kreml

Autor foto: Lasgalletas/Flickr

About Petr Kvíčala