Změna povinných dokumentů – automobil v Rusku.

V pátek 16. listopadu zveřejnila „Rossijskaja gazeta“ usnesení vlády, které ruší povinnost mít u sebe plnou moc od majitele při řízení půjčeného automobilu a rovněž mění dobu pro registraci automobilu. […]

V pátek 16. listopadu zveřejnila „Rossijskaja gazeta“ usnesení vlády, které ruší povinnost mít u sebe plnou moc od majitele při řízení půjčeného automobilu a rovněž mění dobu pro registraci automobilu. Dokument vstoupí v platnost 24. listopadu tohoto roku. Do této doby, v případě, že jste používali automobil, který nebyl váš, jste museli mít plnou moc od jeho majitele. Tato plná moc byla často požadována při silničních kontrolách. V případě, že jste tento dokument neměli, byla pokuta 100 rublů a automobil byl odstaven.

Usnesení mění pravidla silničního provozu a vyškrtnut bude bod 2.1.1 PDD, podle kterého byl tento dokument vyžadován. Od 24. listopadu bude mít řidič povinnost mít u sebe řidičský průkaz, potvrzení o registraci automobilu a pojištění odpovědnosti za škodu OSAGO.

Plná moc dříve stejně neměla pro kontroly prakticky žádný význam. Vzhledem k tomu, že nemusela být ověřena u notáře a  stačila rukopis s podpisem majitele, si jej řidiči vyhotovovali sami. Silniční kontrola totiž stejně nebyla schopna prověřit pravost podpisu.

Plná moc tedy nebude zapotřebí při řízení vozidla. Jeho povinnost však zůstává při registračních krocích jménem majitele. Stejně tak bude zapotřebí získávat od majitele plnou moc na zastupování zájmů majitele v pojišťovně ohledně OSAGO. Dříve bylo možné projít těmito kroky a mít u sebe pouze rukopis s podpisem majitele. Nyní, v případě náhrady škody způsobené dopravnímu prostředku, bude pro převzetí náhrady požadována notářsky ověřená plná moc .

Pro cestu do zahraničí automobilem, který patří druhému člověku, bude rovněž zapotřebí notářsky ověřená plná moc. Bez plné moci rovněž nebude možné odvézt vozidlo z odstavného parkoviště.

Druhý bod, který obsahuje zmíněné usnesení, je prodloužení registrace automobilu na 10 dní. Dříve byla povinnost registrovat automobil do 5 dní. Tento bod sjednocuje registraci automobilu do souladu s Federálním zákonem „об обязательном страховании гражданской ответственности“, kde se hovoří o povinnosti registrovat automobil do 10 dní. V této době vozidlo rovněž musí projít technickou kontrolou, na kterou je, mimochodem, rovněž zapotřebí plná moc.

Foto : kontrola ДТП

Autor: Petr Magera/Flickr

About Petr Kvíčala