Způsob řešení problémů při investicích a vedení businessu v Rusku.

Jeden ze způsobů, jak mohou investoři postupovat při řešení problémů vznikajících při vedení businessu v Ruské federaci například objasňuje i Ministerstvo ekonomického rozvoje RF. V souvislosti s nařízením № 1298-р z […]

Jeden ze způsobů, jak mohou investoři postupovat při řešení problémů vznikajících při vedení businessu v Ruské federaci například objasňuje i Ministerstvo ekonomického rozvoje RF. V souvislosti s nařízením № 1298-р z 2. srpna 2010 je za za tuto oblast zodpovědný první náměstek předsedy vlády Ruské federace, Igor Ivanovič Šuvalov. Na starosti má zahraniční, ale rovněž ruské investice.

Práce v tomto směru se rovněž realizuje v rámci Poradního výboru pro zahraniční investice v Rusku a formátu „jediné okno“, které je vytvořeno na základě Ministerstva ekonomického rozvoje RF.

Zahraniční investoři mají možnost podávat stížnosti a žádosti o pomoc při realizaci svých investičních projektů na Oddělení investiční politiky a rozvoje partnerství soukromého a stáního sektoru Ministerstva ekonomického rozvoje RF.

Kontaktní osoby na Ministerstvu ekonomického rozvoje RF:

  • Beljakov Sergej Jurjevič (Беляков Сергей Юрьевич) ředitel oddělení: tel. +7 (495) 651-7964
  • An Michail Andrejevič (Ан Михаил Андреевич) zástupce ředitele oddělení: tel. +7 (495) 651-7970
  • E-mail: invest@economу.gov.ru
  • fax: +7 (495) 951-9263, +7 (495) 951-5332.

V případě, že by problémy nemohlo řešit Ministerstvo ekonomického rozvoje RF, pak doporučuji obrátit se na Radu pro zahraniční investice RF, Asociaci evropského businessu, nebo Americkou obchodní komoru a Ministerstvo převádí problematické otázky na úroveň pana prvního náměstka Šuvalova, který je zmocněn tyto problémy řešit.

Igor Ivanovič Šuvalov

Narodil se v Čukotském autonomním okruhu v roce 1967. Vystudoval práva na Moskevské státní univerzitě M. V. Lomonosova (1993). Nastoupil na Ministerstvo zahraničních věcí, odtud na úřad zabývající se správou státního majetku a v roce 1998 se stává Náměstkem ministra pro státní vlastnictví RF. Dále byl předsedou Ruského fondu federálního majetku, ministrem a pomocníkem prezidenta RF, národním koordinátorem RF pro otázky zemí SNS.

V říjnu  roku 2000 se stal hlavou vládního aparátu a koordinoval vládní radu pro investice. V lednu 2005 se stal osobním zástupcem Vladimíra Putina v G8. Od května 2008 byl prvním náměstkem předsedy vlády  a odpovídal za zahraniční ekonomické otázky. V říjnu 2008 byl jmenován vedoucím Rady prezidenta pro rozvoj finančních trhů, která se také podílí na projektu vytvoření mezinárodního finančního centra v Moskvě.

Neoficiálně se v těchto letech I. I. Šuvalov, jako představitel vlády, podílel na největších vyjednáváních týkajících se investic. Podílel se například na IPO Rusalu v Honkongu. Jak poznamenal jeden z úředníků aparátu vlády „je jediným z nejvyšších úředníků, který umí hovořit s investičními bankéři jejich jazykem“.

Neoficiální status „ombudsmana pro investice ruských společností“ I. I. Šuvalov získal, když se v roce 2008 stal hlavou komise pro činnost vlády v podmínkách krize. Ta se v lednu roku 2010 změnila na komisi vlády pro otázky ekonomického rozvoje  a integrace. V té době komise zavedla pozvánky pro majitele velkých podniků na svá zasedání, která byla věnována zahraničním dluhům ruských společností. Neoficiální status „ombudsmana pro zahraniční investice v Rusku“ si do nedávné doby mezi sebou dělili I.I.Šuvalov a A. Dvorkovič a S.Sobjanin.

Podílí se rovněž na koordinaci Bílého domu v otázkách privatizace pro léta 2010-2013.

Foto: Dmitrij Medvěděv a Igor Šuvalov. Tisková služba prezidenta RF.

About Petr Kvíčala