Mrakodrapy a rozvoj stavebnictví v Moskvě.

Od rozpadu Sovětského svazu neuplynulo příliš času a Moskva se změnila k nepoznání. Ještě v roce 1991 bylo v Moskvě pět mrakodrapů. Bylo to pět tzv. stalinistických vysotok. Mezi ně […]

Od rozpadu Sovětského svazu neuplynulo příliš času a Moskva se změnila k nepoznání. Ještě v roce 1991 bylo v Moskvě pět mrakodrapů. Bylo to pět tzv. stalinistických vysotok. Mezi ně nyní nezapočítáváme hotel Leningrad a bývalou budovu MTS u stanice metra Krasnye vorota, které jsou sice typově stejné budovy, nicméně jejich výška nedosahuje 150 metrů. Rozvoj však v posledních devatenácti letech probíhal bouřlivě a v současné době je již v Moskvě více než dvacet mrakodrapů. Tři z nich jsou nejvyšší v Evropě.

Všechny fotografie, které jsou uvedeny níže, je možné výrazně zvětšit „kliknutím“ myši. Pro prohlídku všech snímků v řadě za sebou není nezbytné obrázek zavírat a „rozklikávat“ nový. Uvnitř zvětšené fotografie se na pravé a levé straně objevují šipky, pomocí kterých je možné přejít na další snímek.

1. Víceúčelový komplex Město hlavních měst (Gorod stolic), 73-62-18 pater, 306-255-76 metrů, stavba se dokončuje.

Město hlavních měst je komplex dvou výškových budov a osmnáctipatrové budovy, která je propojuje. Nachází se v oblasti zvané Moskevské mezinárodní obchodní centrum, jinak též Moskva-City.

Vyšší věž se jmenuje Moskva, nižší Petrohrad. Celková plocha je 3 000 000 m².

Součástí komplexu budou i apartmenty, business centrum a obchodní galerie. Apartmenty budou součástí vrchních částí obou věží: 19-62 patra u věže Petrohrad a 19-73 patra u věže Moskva. Z této výšky bude unikátní pohled na řeku Moskvu, Kreml, Bílý dům a tzv. stalinistické vysotky.

Apartmenty mají být, podle tvůrců, dostatečně vzdálené od běžného městského hluku a prachu. Jejich plocha má být přibližně 105-249 m². Výška stropů činí tři metry.

Tento větrník se nacházel ve výšce přibližně 320 metrů. Byl namontován na jeřábu, který pomáhal budovu stavět

A tento jeřáb zde již také nenajdete, byl demontován. V budově se nyní montují výtahy a pokládají skleněné obklady.

2. Business centrum Věž na nábřeží 59-27-17 pater, 268-127-85 metrů, dostavěno.

 

Jedná se o komplex tří budov různých výšek v oblasti Moskva-City. 11. října 2004 začala fungovat sedmnácti patrová budova, v říjnu 2005 pak dvaceti sedmi patrová budova. Stavba nejvyšší budovy byla završena 9. listopadu 2007.

Tyto budovy byly v komplexu Moskva-City postaveny rychleji než ostatní . Důvodem je jejich kovová konstrukce, ostatní (s výjimkou mrakodrapu Eurasie – jehož osud však momentálně není jasný) jsou železobetonové.

 

V komplexu se usídlily: IBM (na ploše 11021 m²), GE, Symantec, Citibank (více než 3000 m²), Nortel (1700 m²), Alcoa (1501 m²), Eli Lilly (1500 m²), Bunge Limited (1168 m²), Standard Bank, KIT Finance, Investproject, Lehman Brothers, KPMG, Investprojekt, Oracle,  Renesans Kapital, Toshiba, Mitsui, E.ON AG, Lucent Technologies a mnoho dalších.

Věž na nábřeží je v současné době jediným zakončeným komplexem Moskva-City.

3.  Obytný komplex Triumph Palace, 52 pater, 264,5 metrů, dostavěno.

Triumph Palace je budova klasické architektury v monumentálním moskevském stylu z období okolo roku 1950 a skládá se z devíti sekcí různé výšky. Obklady jsou z mramoru, travertinu a jiných materiálů. Stavba je korunována špicí, kterou tvoří kovová konstrukce stojící na osmibokém základu. Tato koruna je tři patra vysoká a uvnitř se nachází žebřík vedoucí na technické patro. Ve špici jsou namontovány dynamické tlumiče, které mají zabraňovat vzniku větších větrných oscilací.

Když se 20. prosince 2003 nainstalovala zmiňovaná koruna, byla výška komplexu 264,5 metrů. Až do roku 2007, tedy do postavení Věže na nábřeží, se jednalo o nejvyšší budovu v Evropě. Tento údaj byl rovněž zaznamenán v Guinessově knize rekordů. I v současné době však budova drží rekord nejvyšší obytné budovy v Evropě. V posledních dvou obytných patrech se nyní nachází Boutique hotel.

Vyhlídková plocha, na kterou je volný dostup, se nachází ve výšce 200 metrů centrální budovy a nabízí úchvatné výhledy na město.

Triumph palace byl intenzivně kritizován za imitaci tzv. Stalinského empíru. Kritika se však nesla v ideologické rovině, nikoliv v rovině architektury. Někteří kritici rovněž „lamentují“, že kazí staré moskevské výhledy. Podle mého názoru se ale jedná o krásnou stavbu.

4. Víceúčelový komplex Federace, 93-62 pater, 509 metrů – špice, věže 360-242 metrů, podle původního plánu – výsledek je však zatím nejasný.

Komplex Federace se nachází v oblasti Moskva-City. Věž Východ má mít podle plánu 93 pater, věž Západ 62 pater. Mezi věžemi se měla nacházet špice o výšce 509 metrů. Ale plány se někdy mění.

Oranžové části – hotely, světle modré – apartmenty, tmavě modré – kanceláře, červené – výhledová plocha, šedé – technické komunikace.

Již bezprostředně po začátku stavby se totiž objevily problémy. A její tempo bylo velmi pomalé. Výstavba západní věže trvala téměř čtyři roky a budování východní věže se v roce 2008 zastavilo skoro na celý rok. Po následném obnovení stavebních prací se postupovalo ještě pomaleji (celková rychlost nakonec byla přibližně čtyři patra/měsíc).

V prosinci 2009 korporace Mirax Group (stavitel) vyhlásila, že jí došly peníze na završení projektu v původních plánech a že druhá věž bude zkrácena. Věž Východ tedy zůstává na stejné úrovni jako věž Západ a střední špice bude rovněž „ořezána“ na tuto úroveň (274 metrů). Plánovaný tvar by jistě byl podařenější. Generální ředitel Sergej Polonskij však ujišťuje, že pokud se mu v nejbližší době podaří získat výhodné úvěry, pak v projektu nenastanou žádné změny.

I takto budova se dostane do Guinessovy knihy rekordů a to ze tří následujících důvodů. Za prvé, do základů bylo načerpáno 14 tisíc m³ betonu najednou. Za druhé, na šedesátém prvním patře věže Západ se nachází bazén, která je na světově nejvyšším patře. A za třetí, na věži Východ jsou nejvýše umístěné hodiny světa.

5. Víceúčelový komplex Imperia Tower“, 60 pater, 239 metrů, ve výstavbě.

Komplex bude tvořen výškovou věží a druhou, menší budovou.

Hlavní budova bude mít 70 110 m² kancelářské a 45 000 m² obytné plochy. Bude zde rovněž umístěn hotel s 292 pokoji, řada obchodů, fitness centrum, bazén, koncertní sály, bary a restaurace.

V druhé budově se bude nacházet aquapark, který by se měl stát jedním z hlavních zábavních míst Moskva-City.

Součástí projektu je i přístaviště, který umožní zajímavé spojení říčním transportem. Jedná se o jediné přístaviště v rámci Mezinárodního moskevského obchodního centra „Moskva-City“. Nicméně, stavba Imperial Tower rovněž nepostupuje podle plánu a byla již pozastavena téměř na rok. V současné době se vyšší z budov obkládá sklem a probíhá betonování základů nižší části.

6. Obytný komplex Dům na Mosfiľmovskoj, 47-7-32 pater, 213 metrů, ve výstavbě.

Dům na Mosfiľmovskoj je podle jeho tvůrců komplex třídy De Luxe. V Moskvě se nachází naproti koncernu Mosfilm. Komplex budou tvořit dvě různě vysoké věže navzájem jiných forem, které budou propojeny nižší budovou.

Osud stavby ale rovněž není jednoduchý. Stavba byla zahájena roku 2006 a její průběh je také pomalý. Betonářské práce byly završeny přibližně před půl rokem a v současné době probíhá pokládání skleněných obkladů.

Lidem žijícím v okolí budova zaclonila výhled na celé centrum města. Nejbližší dům se nachází ve vzdálenosti třiceti metrů a navzdory tomu, že má devět pater, nesahá ani do prvního patra této novostavby. Jako dárek pro obyvatele tohoto domu v něm byla provedena generální oprava zdarma.

7. Obytný komplex Vrabčí hory, 49 pater, 189 metrů, dostavěno.

Část B tohoto komplexu byla nejvyšší obytnou budovou v Evropě. Tedy do momentu, než byl dostavěn zde již zmiňovaný Triumph Place. Název celé stavby se odvíjí od moskevské části, která se jmenuje Vrabčí hory (Vorobjevy gory). Toto místo se nachází na druhé straně řeky od sportovního stadionu Lužniky. Vrabčí hory jsou známé zejména tím, že na nich stojí hlavní budova Lomonosovy moskevské státní univerzity, která je považována za nejprestižnější univerzitu Ruské federace. Nový obytný komplex Vrabčí hory se nachází relativně nedaleko od univerzity, odkud je na něj výhled například ze sekce V. Jedná se o jednu z nejčistších částí Moskvy s rozsáhlými parky a lesoparky, v jejímž okolí není prakticky žádná industriální zástavba. Kromě toho je na Vrabčích horách nad řekou Moskvou také sjezdovka s dvousedačkovou lanovkou a skokanský můstek. To se však již tohoto obytného komplexu příliš netýká.

Budovy různých výšek jsou stupňovitě zakončeny krytým volným prostranstvím a jsou zde rovněž kruhové galerie, ze kterých je zajímavý výhled na Moskvu.

Komplex obsahuje obchodní centrum, fitness centrum, tělocvičny, bary. Rovněž má nezávislou tepelnou a elektrickou stanici a pochopitelně je důraz kladen i na samostatnou ochranu teritoria.

8. Obytný komplex Kontinental , 48 pater 180(?) metrů, ve výstavbě.

Tento mrakodrap se, mezi jiným, honosí i svým umístěním na okraji odpočinkové oblasti Stříbrný bor, která je považována za jedno z nejčistších míst v Moskvě.

Takové místo jen potěší a možná i proto byly byty v domě již rozprodány a to i navzdory tomu, že do zakončení stavby je ještě poměrně daleko.

V prvním a druhém patře budovy budou kancelářské prostory, obchody a zábavní centrum. Pod budovou bude parkoviště, myčka automobilů a autoservis. Celková plocha komplexu je 150 tisíc m². Součástí bude vlastní teplárna a rovněž i zvláštní ochrana prostor.

Z vyšších pater pak bude možné obdivovat zátočiny řeky Moskvy, hůrky Krylatskogo a malebný most vedoucí do města.

Mezi zajímavosti patří, že v katastrofickém románu Věž, Dmitrije Safonova se popisuje zkáza elitního mrakodrapu, nacházejícího se přibližně na stejném místě, na kterém se rozkládá Kontinental. V románu vzniká v budově trhlina, moderní systémy domu kolabují a mrakodrap padá. Obyvatelům můžeme jen přát, aby se jim podobný osud vyhnul.

9. Obytný komplex Nachové plachty, 48 pater, 179 metrů, dostavěno.

Tento unikátní komplex se nachází na severozápadě Moskvy. Jeho součástí je vycházkové nábřeží, yacht club, přístaviště a rovněž i funkční maják. Na vrcholcích jednotlivých věží jsou na terasách odpočinkové altánky a zimní zahrady.

Na nejvyšší budově komplexu je přistávací plocha pro vrtulník.

Je zde možné nalézt velké množství zajímavých detailů – například toto kované zábradlí.

A otevírají se zde krásné výhledy na řeku Moskvu, Stříbrný bor a další místa.

10. Business cetrum Mirax Plaza , 41-47 pater, 167-193 metrů, ve výstavbě.

Mezi jinými mrakodrapy se Mirax plazа ve dne možná ztrácí, ale nástupem soumraku si jej díky jeho pulzujícímu „srdci“ všimnete okamžitě. A stavitel (Mirax Grup)  tuto stavbu propaguje jako srdce business Moskvy.

Centrum se skládá ze čtyř částí. Dvě desetipatrové budovy a dvě věže, z nichž jedna má čtyřicet jedna a druhá čtyřicet sedm pater.  Budou se zde nacházet kanceláře ruských i zahraničních společností, restaurace, kavárny i obchodní střediska.

„Srdce“ je uvnitř mrakodrapu vytvořeno poměrně jednoduchým, avšak efektivním způsobem. Od podlahy je zde ke stropu natažena syntetická tkanina červené barvy. Uvnitř je série lamp z nichž některé svítí neustále a některé blikají, čímž vzniká pulzující efekt.

A na závěr již jen celkový pohled na jednu z částí města, o kterých jsme zde dnes hovořili. Mezinárodní moskevské business centrum  „Moskva-City“.

Text: Ilja Pelymskij a Petr Kvíčala. Foto: Ilja Pelymskij.

 

About Petr Kvíčala