Nová vlna privatizace v Rusku.

1,8 bilionu rublů je očekávaný přínos z privatizace přibližně 900 společností, která má proběhnout v nejbližších pěti letech. O těchto privatizačních plánech, ve svém včerejším vystoupení, hovořil první vicepremiér ruské […]

1,8 bilionu rublů je očekávaný přínos z privatizace přibližně 900 společností, která má proběhnout v nejbližších pěti letech. O těchto privatizačních plánech, ve svém včerejším vystoupení, hovořil první vicepremiér ruské vlády Igor Šuvalov. Je plánován i prodej akcií takových společností jako je Sběrbank, banka VTB, Rossijskie železnye dorogi (RŽD), Rosněfť nebo Sovkomflot. Rovněž se zvažuje privatizace letiště Šeremeťjevo a letecké společnosti Aeroflot.

Privatizovat se budou společnosti, které jsou ve vlastnictví RF, ale též společnosti, které jsou ve vlastnictví regionů. Jednotlivé ruské regiony mají připravit seznam společností určených k privatizaci již v průběhu říjnu a listopadu tohoto roku.

Podle vlády Ruské federace bude seznam prvních 10-15 společností v oblastech letectví, energetika, telekomunikace a bankovnictví ohlášen již v listopadu. Nicméně Viktor Šuvalov, podle agentury RIA Novosti, již uvedl, že v nejbližších letech je plánováno prodat přibližně 10 % akcií společnosti Sběrbank, přibližně 25 % akcií banky VTB, orientačně do 25 % akcií Rosselchozbanku, přibližně 50 % akcií Rosagrolízingu, do 8 % akcií RusGidro, všechny akcie společnosti Objediňonnaja zernovaja kompanija, do 15 % akcií Rosněfti, okolo 50 % akcií Sovkomflota, přibližně 25 % akcií RŽD a akcie řady dalších společností. V souvislosti s prodejem infrastruktury se například hovoří o společnosti Novorossijskij morskoj torgovyj port.

Několik zajímavých údajů k zmiňovaným společnostem.

Sběrbank: v žebříčku 100 největších ruských bank se v roce 2010, podle časopisu Forbes Rusko, umístil na prvním místě. V hodnocení  časopisu The Banker (z 1.7.2010) 1000 největších bank světa se umístil na 43 místě a v žebříčku největších světových firem Fortune Global 500 se umístil na 256 místě.

Banka VTB: kapitalizace (MICEX) 933,1 miliardy rublů. Za první pololetí 2010: aktiva 3,627 bilionu rublů, kapitál 524,1 miliard rublů, zisk 25,1 miliardy rublů.

Rosselchozbank: aktiva 934 miliard rublů (za první čtvrtletí 2010). Kapitál 111,4 miliardy rublů. Zisk 370,9 milionů rublů.

RusGidro: vlastník většiny ruských vodních elektráren. Je to největší generující společnost Ruska, druhá největší na světě. Podle informací této společnosti, její vodní nádrže zabezpečují až 28 % zásobování pitnou vodou v RF, 27 % zásobování průmyslu RF vodou, 25 % z celkového zavlažování v RF a až 85 % transportu zboží říční dopravou v RF.

Rosněfť: státní naftařská společnost. Podle Fortune Global 500 (v roce 2009) byla Rosněfť 158 největší světová firma. Podle údajů časopisu Expert byla v roce 2008 Rosněfť společností s třetími nejvyššími příjmy v Ruské federaci.

Sovkomflot: jedna z největších ruských námořních společností. Účastní se projektů přepravy zkapalnělého plynu. Specializuje se také na plavidla schopná provozu v Baltském moři a Arktidě.

RŽD – Rossijskije železnye dorogi: 99 %  železnic v Rusku o délce 85 500 km. Vlastní přibližně 20 000 lokomotiv a více než 600 000 vagónů. Spotřeba RŽD dosahuje až 6 % ruské elektrické energie, tedy přibližně 44 miliard kWh ročně.

Foto: (úvodní obrázek) S1

About Petr Kvíčala