Moskevský trh nemovitostí.

Ruské i světové trhy v květnu ukazují, že hovořit o překonání krize je stále ještě předčasné. Finanční stav mnoha evropských zemí a hrozící default se projevil na kurzu eura, které […]

Ruské i světové trhy v květnu ukazují, že hovořit o překonání krize je stále ještě předčasné. Finanční stav mnoha evropských zemí a hrozící default se projevil na kurzu eura, které propadlo více než v období krize v roce 2008, následně zareagoval dolar a cena ropy, kterou v podstatě můžeme brát jako základní indikátor ruské ekonomiky, se v průběhu dvou týdnů propadla o čtvrtinu. Tento makroekonomický vývoj se pochopitelně projevil i v oblasti nemovitostí.

V druhé polovině dubna se index cen bytů a jiných nemovitostí určených k bydlení v průběhu týdne zvedl o 0,5-1 %. V druhé polovině května se však zastavil téměř na místě. Nárůst, který je v níže uvedených tabulkách viditelný, můžeme v podstatě přičítat druhé polovině dubna.

Podle dynamičtějšího týdenního indexu byl květnový nárůst 0,8 % z 4.394$ na 4.394$. To je třikrát méně než v dubnu. Na konci května se i tento minimální růst zastavil úplně.

Na rozdíl od března a dubna, investice do nemovitostí přestaly proudit do levnějších typů bytů (panelové a blokové domy, jednopokojové byty), ale přesměrovaly se na dražší byty elitního bydlení, což někteří analytici považují za signál stabilizujícího se trhu s nemovitostmi.

Přírůstek v oblasti elitních nemovitostí byl v Moskvě zaznamenán zejména v  Centrálním okruhu, Jihozápadním okruhu a Západním okruhu. V této kategorii se činnost téměř vyhnula oblastem za MCHAT, Jihovýchodnímu okruhu a Jižnímu okruhu.

Při pohledu na jednotlivé rajóny vidíme, že ceny narostly zejména v rajónech Akademičeskaja, Kropotkinskaja, Park kultury, Čistye prudy, Turgenevskaja, Krasnye vorota, Komsomolskaja, Sretenskij budvar, Poležaevskaja, Begovaja, Dinamo, Baumanskaja, Vodnyj stadion, Rečnoj vokzal. Minimální nárůst se týkal rajónů Kitaj-gorod, Semenovskaja, Elektrozavodskaja, Partizanskaja,  Izmajlovskij park, Vojkovskaja, Donskoj, Zelenograd, Šukinskaja, Tušinskaja.

Nemovitosti v Moskvě květen duben
Index nákladů na nemovitosti (Průměrná úroveň cen bydlení) 4.406 +2,4 %
Index očekávání změn v cenách (míra odchylky očekávání v cenách) +1,06 %/měsíc -0,7 %
Index návratnosti nemovitostí (srovnání nemovitostí a bankovních vkladů) +3,02 +0,7
Podle typů základních nemovitostí v Moskvě. květen duben
Staré panelové domy (tzv. pjatietažky a jiné stavby s malou kuchyní). 3950 2,0%
Typové panelové domy (9-14 pater, standardní plochy). 4096 2,3%
Současné panelové domy (od 16 pater a jiné tzv. rozšířené byty). 4300 2,1%
Staré cihlové domy (tzv. pjatietažky a jiné stavby s malou kuchyní). 4293 2,6%
Stalinská výstavba a typové cihlové stavby (6-11 pater a jiné byty s malou plochou). 5072 2,6%
Současný monolit a cihla (byty se zvětšenou plochou). 4924 2,5%
Souhrn panelových blokových domů. 4115 2,2%
Souhrn monolitů a cihlových domů. 4763 2,6%
Podle typů bytů. květen duben
Jednopokojové. 4407 2,4%
Dvoupokojové. 4403 2,6%
Třípokojové. 4249 2,4%
Vícepokojové. 4626 2,7%

Zdroje: IRN

Foto: maistora

About Petr Kvíčala