Energetika Ukrajiny – stav a příležitosti.

Ukrajina je jedním z největších evropských spotřebitelů elektrické energie. Základní struktura produkce: 48 % jaderné elektrárny a 45% tepelné elektrárny,7% vodní elektrárny a alternativní zdroje jako například větrná elektrárna Novoazovskaja VES. V dodávkách […]

Ukrajina je jedním z největších evropských spotřebitelů elektrické energie. Základní struktura produkce: 48 % jaderné elektrárny a 45% tepelné elektrárny,7% vodní elektrárny a alternativní zdroje jako například větrná elektrárna Novoazovskaja VES. V dodávkách paliva a vybavení do jaderných elektráren je Ukrajina závislá na dodávkách z Ruska. Stejně tak je to s dodávkami plynu a ropy.

Většina tepelných elektráren se nachází v Donbasu. Největší z nich je Uglegorskaja TEC s kapacitou 3,6 mil. kW. Další tepelné elektrárny jsou například Starobeševskaja TEC, Luganskaja TEC, Mironovskaja TEC, Zujevskaja TEC, Starodoněckaja TEC, Zmijevskaja TEC, Kurachovskaja TEC, Uglegorskaja TEC nebo Slavjanskaja TEC.

Největší ukrajinská atomová elektrárna je Zaporožskaja AEO, která je současně největší atomovou elektrárnou Evropy a celosvětově je pak na třetím místě. Další atomové elektrárny jsou: Krymskaja AEO, Oděsskaja AEO, Rovenskaja AEO, Chmelnickaja AEO, Černobylskaja AEO nebo Jugoukrajinskaja AEO.

Vodní elektrárny: Tripolskaja GES s kapacitou 1,8 mil. kW, Kijevskaja GES, Dněstrovskaja GES 1 a 2,  Kremenčugskaja GES, Alexandrovskaja GES, Kaněvskaja GES, Kasperovskaja GES , Kachovskaja GES, Tašlykskaja GES, Tereblja-Rika GES, Jablonickaja GES, Dněpro GES, Dněprovskij kaskad GES, Dněprodžeržinskaja GES a další.

Z alternativních zdrojů je zde Novoazovskaja VES.

Stav většiny z elektráren je neuspokojivý a je zapotřebí modernizace. Kromě toho je rovněž plánován rozvoj dalších výrobních kapacit. Problémy provozů jsou, mezi jiným, velmi často spojeny s ekologičností. Většina sektoru výroby elektrické energie je zatím vlastněna státem. Distribuční síť je privatizována ze 30 %.

Na trhu působí například německé společnosti Siemens, Bosch, Raychem, americké Contour Global, Emerson Process Management, Honywell, GE International, American Power Systems, AEM – electric power distribution, nebo francouzské Legrand, Framatom, Alstom, Schnaider Electric. Ukrajinská konkurence dodává například generátory, turbíny, kabely a konkuruje zejména prostřednictvím cen. Kvalita jejich produktů a následných služeb však většinou není na nejvyšší úrovni.

Zajímavé příležitosti je v Ukrajinské energetice možné najít v různých sférách. Ať již od produktů týkajících se vysokého napětí, zařízení pro tepelné elektrárny, technologií pro rozvod elektrické energie až po zařízení pro alternativní energetiku.

Na Ukrajině probíhá celá řada energetických projektů. Jsou to například projekty v oblasti bezpečnosti jaderných elektráren Chmelnickaja a Rovenskaja (42 mil.USD od EBRD), projekt obnovy a modernizace KyivOblenergo AES a Rivneenergo na období 2009-2011 (45 mil. USD od EBRD), projekt ochranného a kontrolního systému Dněpro kaskad (půjčka Světové banky v hodnotě 40 mil. USD) a mnoho dalších projektů.

foto: CumulusHumilis

About Petr Kvíčala