Zemědělské stroje a zařízení v Kazachstánu.

Zemědělství tvoří přibližně 7 % Kazachstánu. Zemědělská půda – přibližně 93 mil.hektarů, z toho 22 mil. hektarů orné půdy. Pěstuje se pšenice, ječen, bavlna, rýže. V roce 2009, byla sklizeň 20,8 […]

Zemědělství tvoří přibližně 7 % Kazachstánu. Zemědělská půda – přibližně 93 mil.hektarů, z toho 22 mil. hektarů orné půdy. Pěstuje se pšenice, ječen, bavlna, rýže. V roce 2009, byla sklizeň 20,8 milionu tun obilí. Hlavní vývozní oblasti jsou Čína a Blízký východ. Živočišnou výrobu představuje chov ovcí a dobytka, hlavní produkty jsou mléčné výrobky. Krize způsobila pokles o 6 %. Odhaduje se, že dovoz zemědělských strojů a zařízení v roce 2009 dosáhl 560 milionu USD (z celkového nákupu 573 milionu USD). Navzdory krizi stoupl  dovoz v roce 2009 o 17 %. Dovozní sazby se zvýší přibližně o 15 %, avšak traktory a kombajny dovezené v rámci státního programu budou osvobozeny od cel. Poměrně důležitá je státní organizace Kazagrofinance zabývající se mimo jiného i leasingem. Plány Kazachstánu jsou zvýšit vývozy na úroveň 10-12 mil. tun ročně a s tím souvisí i potřeba moderních strojů a zařízení, které mají umožnit nárůst zemědělské výroby. Zvýšením produkce by příjmy z exportu obilí vzrostly na 5 miliard USD.

Příležitosti:

Opotřebovanost stávajícího vybavení je velká. Potřebné jsou různé traktory, kombajny v závislosti na konkrétní oblasti, secí stroj, žací stroje, postřikovače, stroje a technologie na sušení a čištění obilí, skladovací systémy, stroje a technologie související s živočišnou výrobou. Příležitosti mohou poskytnout i výrobní investice a znalosti. Jedná se o zajímavé možnosti i pro české výrobce.

Pochopitelně, na působení v Kazachstánu je nezbytné se připravit nejenom z hlediska znalostí jako jsou například cla (možná osvobození od cel), nebo certifikace dováženého zboží. To nejpodstatnější = soft skills. V Kazachstánu je 131 národností a znalosti etnických zvyklostí, způsobu komunikace a i vzájemné klanové propojenosti v jednotlivých oborových sférách hrají významnou úlohu pro úspěch na tomto trhu.

About Petr Kvíčala