Zařízení a stroje související s ropou a zemním plynem v Kazachstáně.

Kazachstán má obrovské zásoby ropy a plynu. Za posledních sedm let se těžba ropy více než zdvojnásobila a v roce 2009 dosáhla úrovně 1,62 milionu barelů denně. Z největších producentů, z nichž každý […]

Kazachstán má obrovské zásoby ropy a plynu. Za posledních sedm let se těžba ropy více než zdvojnásobila a v roce 2009 dosáhla úrovně 1,62 milionu barelů denně. Z největších producentů, z nichž každý dosahuje úrovně 1 milionu barelů denně, bych mohl jmenovat Tengiz, Karačaganak, Uzenmunaigas, Mangistaumunaigas a Kumko. Kazašské vládní prognózy předpovídají, že vývoz ropy by mohl v roce 2015 dosáhnout až 3,5 milionů barelů denně. Většina letošního nárůstu bude zřejmě pocházet z naftových polí Tengizu a Karačaganaku. Naleziště Kashagan jehož obrovské zásoby jsou odhadovány na 7-9 miliardy barelů, které lze vytěžit začne svoji produkci v roce 2012. Kazachstán se v průběhu nejbližších deseti let stane jedním z největších světových producentů v této oblasti.

Očekává se, že investice do infrastruktury ropného průmyslu v Kazachstáně by mohly přilákat až 140 miliard USD.

Jaké jsou možné příležitosti v této oblasti: vše, co souvisí s dobývání, zpracováním a transportem ropy a plynu je perspektivní. Tedy vrty, vše související s potrubím nebo například laboratorní práce. Ropa, kterou Kazachstán dobývá v Kaspickém moři má mimo jiné poměrně vysoký obsah síry z čehož vyplývají další možnosti a nároky na technologie. Mezi běžným zbožím, které se sektorem souvisí patří nejrůznější turbíny, kompresory, čerpadla, ventily, měřící přístroje, monitorovací systémy,  řídící systémy pro rafinerie a petrochemické závody, vybavení na odsíření. Perspektivní také jsou technologie ke konzervaci a opouštění vrtů. V oblasti služeb se rovněž jedná o významné příležitosti začínající u inženýrských služeb, testování a končící například u svařování.

About Petr Kvíčala