Zemědělské stroje a zařízení v Rusku.

Trh se zemědělskými stroji v roce 2008 stoupl o 50 % a tím dosáhl téměř 6 miliard USD. V první polovině roku byl nárůst o 68 %. Jednalo se o největší nárůst […]

Trh se zemědělskými stroji v roce 2008 stoupl o 50 % a tím dosáhl téměř 6 miliard USD. V první polovině roku byl nárůst o 68 %. Jednalo se o největší nárůst za posledních deset let. Ruská výroba v průběhu prvních šesti měsíců narostla o 60 %. Dovoz se v tomto období zvýšil o 55 %, což představovalo importované zboží v hodnotě 2 miliard USD. Tento pozitivní start však na konci roku ovlivnila ekonomická krize.

Celkové výsledky za rok 2008 ukazují, že ruská produkce se zvýšila o 25 % a import stoupl o 60 %. Na žebříčku dovozců vede Německo s podílem 28 %, významné úspěchy zaznamenávají také USA s 21 % podílu na dovozu.

Současné vyhlídky trhu nejsou příliš optimistické. Odvětví je poměrně silně postiženo ekonomickou situací. Výroba zemědělských strojů významně opadla. Kromě toho, nashromážděné neprodané zásoby tvoří přibližně 40 % všech strojů vyrobených v Ruské federaci v roce 2008.

Vzhledem k významnému nárůstu importu a jeho poměru k domácí produkci se vláda ke konci roku rozhodla přispět sumou 25 miliard rublů do základního kapitálu státní společnosti JSC „Rosagroleasing“. Tato společnost pomáhá financovat nákup strojů ruským zemědělcům. Kromě toho bylo rozhodnuto, že „Sběrbank“ a „Rosselchozbank“ nebudou poskytovat úvěry na nákup zahraničních zemědělských strojů. Zakazuje se použití financí z federálních i regionálních rozpočtů k nákupu této zahraniční techniky. Dalším opatřením ruské vlády byla například letošní únorová změna celní sazby na kombajny z 5 na 15 %.

Navzdory tomu je však možné nadále považovat tento obor za perspektivní, přinejmenším vzhledem ke stavu ruského zemědělství. Vhodným exportním zbožím by mohla být téměř libovolná zemědělská technika jako například traktory, kultivátory, pluhy, brány, secí stroje, stroje na hnojení, vybavení pro chov skotu, prasat a drůbeže. Tradičním dovozním zbožím pro ruský trh jsou kombajny a jiná zařízení určená ke sklizni a následnému zpracování.

Nárůst importu a ruské výroby zemědělských strojů v roce 2008.

narust importu zemedelskych stroju v roce 2008

About Petr Kvíčala