Léky a léčiva v Rusku.

Ruská federace je v několika posledních letech nejrychleji se rozvíjející trh s farmaceutickými produkty světa. Krize, která Rusko zasáhla v říjnu 2008, se v tomto odvětví netknula hlavního – spotřeby. Nárůst trhu v minulém roce […]

Ruská federace je v několika posledních letech nejrychleji se rozvíjející trh s farmaceutickými produkty světa. Krize, která Rusko zasáhla v říjnu 2008, se v tomto odvětví netknula hlavního – spotřeby. Nárůst trhu v minulém roce byl 11%. V roce 2007 byl nárůst 15 %. Celková velikost trhu v roce 2008 byla na maloobchodní úrovni 18,5 miliard USD. Důvodem nárůstu je mimo jiné i postupně se zlepšující životní situace obyvatelstva.

Trh je možné rozdělit na státní a soukromý. Soukromá část trhu v minulém roce pozvolna rostla. V průběhu roku 2008 také neproběhly žádné významnější fúze. Počet prodejen v distribučních sítích se ve srovnání s rokem 2007 nezvyšoval nijak výrazným způsobem. Obchodní sítě se spíše zaměřovaly na zvyšování prodeje ve stávajících prodejnách. Podíl soukromého sektoru na trhu byl v minulém roce 9,5 miliard USD na maloobchodní úrovni, což celkem činí 51 % trhu. V současné době v Ruské federaci působí okolo 4.000 různých distributorů, počet lékáren a obchodů s tímto zbožím je již více než 50.000. Průměrné výdaje za léky nakoupené v průběhu jednoho roku jsou 67 USD. Přibližně 85 až 90 % všech látek, které se používají při výrobě léčiv se do Ruska dováží.

Ze státních aktivit v oblasti musím zmínit národní prioritní program Zdorovje, který investuje poměrně velké částky do primární péče, péče o matky, vzdělávání lékařů a zdravotnického personálu, obnovu vybavení klinik, nemocnic a rovněž budování nových lékařských center. Jiný ze státních programů se zaměřuje na léčbu závažných chorob jako je  hemofilie, cystická fibroza, diabetes, onkohematologické onemocnění, Gaucherovy choroba, roztroušená skleróza a na transplantaci orgánů a tkání.

Mezi tři nejčastější příčiny úmrtí v Ruské federaci patří kardiovaskulární onemocnění, rakovina a úrazy. Přípravky zaměřující se na uvedené tudíž patří mezi nejperspektivnější možnosti odbytu. Další, rovněž perspektivní produkty jsou léky na astmatické problémy, neurologické a hormonální přípravky, léky na HIV, analgetika, antibiotika, inzulin, očkovací látky, psychotropní látky a v neposlední řadě také například i vitamíny.

V roce 2008 mezi nejprodávanější produkty patřily léky používané na problémy zažívacího traktu a metabolismu, poruchy nervového systému, kardiovaskulární onemocnění a respirační problémy

Nárůst ruského farmaceutického trhu.

Nárůst ruského farmaceutického trhu.

Látky pro farmaceutickou výrobu – poměr dovozu a místní výroby.

Látky pro farmaceutickou výrobu - poměru dovozu a místní výroby.

About Petr Kvíčala