Astana je druhé největší město Kazachstánu. Počet obyvatel je přibližně 773 tisíc obyvatel. Dřívější názvy byly Akmolinsk, což byl název, který se vžil po osmi letech působení původní ruské vojenské pevnosti založené v roce 1824. Akmola v překladu z kazašského jazyka znamená Bílý hrob. Následně bylo město přejmenováno na Celinograd (1961-1991) a to podle dobového vytváření celin. V prosinci roku 1991 se Akmola přejmenovala na Astanu. Toto slovo kazašsky znamená „hlavní město“. Astana je moderní město se širokými třídami a výstavbou, na které se podílí zejména zahraniční společnosti, ve velké míře turecké. K plánování města byli přizváni také světově známí architekti, jako například Norman Foster, Kišo Kurokawa, nebo Manfredi Nicoletti. Probíhá zde velmi bouřlivý stavební rozvoj, základní vládní budovy a diplomatické čtvrti by měly být dokončeny k roku 2030.
Kliknutím se fotografie zvětší. Přecházet na další foto je pak možné s pomocí šipky v pravé nebo levé části obrázku.

Prezidentský palác Ак Орда. Výška budovy (včetně špice) je 80 metrů. Fasáda je z italského mramoru o tloušťce 20 až 40 cm.

Kupole na pozadí je obchodní a zábavní centrum „Хан-Шатыр“. Ocelová konstrukce s průsvitným polymerovým povrchem má výšku 150 metrů.

Koncertní sál „Kazachstán“ postavený podle projektu italského architekta Manfredi Nicolletiho má kapacitu 3000 osob.

„Transport Tower“, kterému se říká „zapalovač“. V budově se nachází Ministerstvo dopravy a spojů a také Ministerstvo průmyslu a obchodu. V roce 2009 vrchní patra budovy zachvátil požár.

Байтерек – monumentální stavba postavené podle projektu britského architekta Normana Fostera. V „kouli“ se nachází bar a vyhlídkové prostranství.

Ústředí Kazašské železnice (Казахстан Темир Жолы). Dnes nejvyšší budova Kazachstánu. Výška 175 metrů.

Socha ruského umělce Daši Namdakova „Жер-ана“ (Matka země), představující královnu Saki Tomiris stojící na gigantickém býku.

Mešita „Нур Астана“. Byla postavena podle plánů libanonského architekta Charlese Hafeeze. Mešitu finančně podporoval katarský emír Hamad bin Khalifa.
Foto: Slava Stěpanov, gelio@inbox.ru, http://gelio-nsk.livejournal.com/
a rovněž Kazachstánská agentura pro podporu turismu.
Skvělé – neskutečné stavby v ASTANĚ, o kterých bych se nedověděl nebýt našeho 25tiletého vnuka,který s kamarádem bude v ASTANĚ končit svou pouť z Dusseldorfu
na kolách,protože neobdrželi viza do Číny.To je neskutečná pohádka – co se dá vymyslet
a postavit. Mannovi, Liberec 3, Oldřichova 91
Díky za zveřejněné snímky, neuvěřitelně mi zvedly náladu. Je to opravdu pohádkově krásné město.