Ekonomická diplomacie ČR – projekty na rok 2010.

Na tento rok Ministerstvo zahraničních věcí schválilo k realizaci 40 projektů v celkové hodnotě 6,5 mil. Kč. V projektech pak je možné najít jak priority určené z teritoriálního, tak ze sektorového hlediska. Teritoriální hledisko […]

Na tento rok Ministerstvo zahraničních věcí schválilo k realizaci 40 projektů v celkové hodnotě 6,5 mil. Kč. V projektech pak je možné najít jak priority určené z teritoriálního, tak ze sektorového hlediska. Teritoriální hledisko pak operuje ve dvou hlediscích. První z nich je podpora v tak zvaných prioritních zemích. Druhé hledisko se soustředí na země s dlouhodobými vzájemnými tradicemi.

Teritoriální hlediska.

Koncepce podpory vývozu do prioritních zemí. Zde jsou zahrnuty: Brazílie, Čína, Egypt, Indie, Kazachstán, Mexiko, Rusko, Srbsko, Turecko, Ukrajina, USA a Vietnam.

Země s dlouhodobými vzájemnými tradicemi spolupráce (roli v tomto případě hrají i další politické aspekty): zde jsou například země zálivu, Sýrie, JAR, Bělorusko, Izrael.

Sektorové priority.

V tomto roce do sektorových priorit patří moderní technologie s vysokou přidanou hodnotou. Například IT, biotechnologie, environmentální technologie a služby. Dále sem spadají některé obory, které jsou považovány v exportu za tradiční. Například strojírenství, energetika, doprava, automobilový průmysl nebo potravinářské technologie.

V post-sovětských státech.

V těchto oblastech se jedná o podnikatelské mise do Novosibirsku, Moskvy, Kazaně, Ufy, Lvova, Běloruska a Azerbajdžánu.

foto: Chiara Marra

About Petr Kvíčala